10 faktů o kojení
Kojit alespoň 6 měsíců
Doporučuje se přiložení dítěte k prsu do 1 hodiny po porodu. V případě problémů zabraňujících pokračování kojení by matka měla kojit dítě alespoň do věku 6 měsíců, protože mateřské mléko dodává dítěti přirozené látky!
Kojení snižuje riziko nemocí!
Kojit dle potřeby dítěte
Je doporučeno kojit dle potřeby dítěte a nikoliv dle časového rozvrhu. Kojenci by měli být kojeni, když projeví zájem a vypít tolik mateřského mléka, kolik chtějí. Každé dítě se vyvíjí podle toho jak je naprogramované, i když nepřibírá "standardně" dle tabulek.
Rooming-in v porodnici
Doporučeno mít nepřetržitý kontakt s miminkem 24 hodin denně. Blízký kontakt matky s dítětem - skin to skin - co nejdříve po porodu! Podporuje citový vztah matka -> dítě a umožňuje kojení dle potřeb dítěte. Hlavní prioritou Rooming-in je rozvoj laktace.
Vhodné příkrmy od 6-ti měsíců
Děti by měly dostávat příkrmy s pokračujícím kojením od 6-měsíců do 2 let nebo déle. V období kolem 6. měsíce má navazovat zavádění pestré nemléčné stravy. Jedná o tzv. období imunologického okna (tj. optimální období pro navození imunitní tolerance).
Mléčné banky jako plnohodnotná náhrada!
Mléčné banky slouží k uchovávání a poskytování mateřského mléka, hlavně předčasně narozeným dětem! Právě z důvodu nemožnosti kojení začaly vznikat po celém světě při nemocnicích banky mateřského mléka. Mléko je vyšetřeno, pasterizováno a uchováváno v mrazícím zařízení.
Matky by měly kojit i při práci
Mnoho matek, které se vrátí do pracovního procesu, přestane kojit částečně nebo úplně pro nedostatek času nebo místa, kde by mohly kojit nebo odstříkávat. Maminky potřebují čisté místo a soukromí, aby mohly kojit. Mohou k tomu být uzpůsobeny pracovní podmínky v práci nebo možnost pracovat na částečný úvazek či home office.
Podpora maminek je nezbytná
Mnoho maminek se na počátku potýká s potížemi, ať už to jsou rutinní praktiky (přebalování, polohy kojení atd.), při odloučení matka <-> dítě (odkládání dětí do jeslí) či používání doplňkové kojenecké výživy. Podpora maminek by měla být hlavně ze strany zdravotnických zařízení, laktačních poraden a blízkého okolí!
Marketing náhražek mateřského mléka je silně monitorován
V roce 1981 byl přijat mezinárodní kodex upravující uvádění náhražky mateřského mléka na trh. V popisku výrobku musí být všechny informace o přínosech kojení a rizicích náhrad. Nesmí se distribuovat bezplatně nebo dotované náhražky mléka zdravotnickým zařízením včetně vzorků přímo pro těhotné ženy či matky s rodinami.
Riziko přenosu HIV při kojení může být sníženo pomocí léků
Matka infikovaná HIV může tuto infekci předat dítěti během těhotenství, při porodu i kojení. Antiretrovirová (ARV) léčiva podávaná buď matce nebo kojenci infikovanému HIV však snižují riziko přenosu. Kojení a ARV mají potenciál významně zlepšit šance dětí na přežití. WHO doporučuje, aby v případě kojení matek infikovaných HIV dostávaly ARV a dodržovaly pokyny WHO pro krmení kojenců.